FOSSE DATA
Paws By Fosse
Fosse Data
Fosse Data | Results for Boston & District Canine Society

Results for Boston & District Canine Society

Venue: Exec Building, East of England Showground, Peterborough. PE2 6XE
Date: 6th - 8th January 2012

Best in Show

View Best In Show Pictures

Judge Ben Reynolds-Frost

Best in ShowCH SOLETRADER PEEK A BOO Breed: P Bas Grif (MRS S ROBERTSON)
ReserveCH ALLMARK OZZY OSBOURNE AT DIALYNNE Breed: Aust Shep (MISS M & MR L SPAVIN & RAYMOND)

Puppy Judge Mrs S J Hattrell

Best PuppyTRAVELLA STAR CRAFT Breed: Fox Ter WH (MRS S BROWNE-COLE)
Reserve PuppyGUNTHWAITE MIDNITE PREACHA Breed: Rhod Ridge (MR & MRS J & MR D H BATES)

GUNDOG GROUP

View GUNDOG GROUP Pictures

Judge Becky A Johnson

GROUP 1SH CH/AM CH WHISTLESTOP'S ELEMENTS OF MAGIC CD RN Breed: Spaniel (Irish Water) (MRS J & MRS C CARRUTHERS & MCDANIEL)
GROUP 2SH CH TWEEDSMUIR BEAUTIFUL DREAM AMONG SUELYNDA JW SHCM Breed: Spaniel (Clumber) (MR & MRS BODEN)
GROUP 3ANSONA SIMPLE SIMON JW SHCM Breed: Pointer (MRS L ADAMS)
GROUP 4SH CH GOLDBIRCH GUYS N DOLLS JW SHCM Breed: English Setter (MRS S D LOAKES)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1MEADOWDALE BANJO Breed: Spaniel (English Springer) (MR S & MRS J EYEINGTON)
PUPPY GROUP 2BAREVE BARTOFTE Breed: German Wirehaired Pointer (MRS B & MISS S PINKERTON)
PUPPY GROUP 3GOOSEPOINT CHINCAPIN Breed: German Shorthaired Pointer (MRS J & MR M IZARD)
PUPPY GROUP 4ALIBREN REBECCA Breed: Retriever (Golden) (MR D & MRS S TOWERS)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Monaghan Breed: Spaniel (Clumber)
BREEDER GROUP 2Arrowsmith Breed: German Shorthaired Pointer
BREEDER GROUP 3Sandiford Breed: Gordon Setter

HOUND GROUP

View HOUND GROUP Pictures

Judge Dianna Spavin

GROUP 1CH SOLETRADER PEEK A BOO Breed: Basset Griffon Vendeen (Petit) (MRS S ROBERTSON)
GROUP 2CH REEDLEY ROAD GLOBETROTTER Breed: Pharaoh Hound (MRS S & MR R STARK)
GROUP 3CWMDARHIAN CANT TOUCH THIS Breed: Dachshund (Min Smooth-Haired) (R WILLIAMS)
GROUP 4CH STUBBYLEE JAZZ DIVA JW Breed: Borzoi (MR N D & MRS E I DAWSON)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1GUNTHWAITE MIDNITE PREACHA Breed: Rhodesian Ridgeback (MR & MRS J & MR D H BATES)
PUPPY GROUP 2JENAUL NUTELLA OF NEVEDITH Breed: Whippet (MISS E W NEWTON)
PUPPY GROUP 3CWMDARHIAN BACK TO ALABAMA AT CARPACCIO Breed: Dachshund (Min Smooth-Haired) (MRS S & MR J HUNT)
PUPPY GROUP 4BRONIA LARENZO Breed: Dachshund (Long-Haired) (MRS F MITCHELL)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Hudson Breed: Saluki
BREEDER GROUP 2Coulter Breed: Whippet

PASTORAL GROUP

View PASTORAL GROUP Pictures

Judge Sue Hewart-Chambers

GROUP 1CH ALLMARK OZZY OSBOURNE AT DIALYNNE Breed: Australian Shepherd (MISS M & MR L SPAVIN & RAYMOND)
GROUP 2CH KALKASI IN HIGH SPIRITS JW Breed: Pyrenean Mountain Dog (MR I & MRS Y BAVERSTOCK)
GROUP 3ALTRICIA MY SPOT ON Breed: Border Collie (MRS P A WILKINSON)
GROUP 4CH MALANDEX XPLOITS WITH NATTERJACK JW Breed: Bearded Collie (D MR HYDE)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1LOCHEIL OOH LA LA Breed: Border Collie ( MISS A T MACDONALD)
PUPPY GROUP 2SENGALAS BREAKING DAWN FOR CLOVABRAE Breed: Bearded Collie (MRS C & MRS A E STEAD & MAY)
PUPPY GROUP 3LISKARN NO SECRET WE LOVE YOU Breed: Australian Shepherd (MR G BRIDGES)
PUPPY GROUP 4EISANGEL DIZZEE RASCAL Breed: Samoyed (MR B & MRS L HAWTIN)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Allan Breed: Australian Shepherd

TERRIER GROUP

View TERRIER GROUP Pictures

Judge Mr Martin Phillips

GROUP 1RAGUS MERRY GENTLEMAN Breed: Norwich Terrier (MRS L & MR M CRAWLEY & ODDIE)
GROUP 2CH PERRISBLU KINGS RANSOME Breed: Kerry Blue Terrier (MR S & MR E D CROWLEY & YINLING)
GROUP 3MANSIYA CASTING CIRCLES WITH FELFREE Breed: Manchester Terrier (MISS F FREER)
GROUP 4CH GNEJNABAY GENEGENIE GAL AT LOWBROOK JW SHCM Breed: Bedlington Terrier (MR S & MRS A YEARLEY)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1TRAVELLA STAR CRAFT Breed: Fox Terrier (Wire) (MRS S BROWNE-COLE)
PUPPY GROUP 2HAMMYSTAFF HOT TO TROT Breed: Staffordshire Bull Terrier (MR M & MRS M WALL & WEBB)
PUPPY GROUP 3NANTCOCH FFION Breed: Border Terrier (MRS J M PHILLIPS)
PUPPY GROUP 4LENTRICA SWEET SENSATION Breed: Cairn Terrier (MR D & MRS P CLARKE)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Barrett Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
BREEDER GROUP 2Sneddon Breed: Border Terrier

TOY GROUP

View TOY GROUP Pictures

Judge Mrs Julie Sparrow

GROUP 1CH COPYMEAR CELEBRATION Breed: Chihuahua (Smooth Coat) (MR D D REECE)
GROUP 2CH DEBRITA DIAZ JW Breed: Chinese Crested (MRS T DIXON)
GROUP 3CH BENATONE GOLD BOOTS Breed: Maltese (MISS S & MRS R JACKSON)
GROUP 4CH ROZAMIE MOULIN ROUGE Breed: Papillon (MR J A & K N MAGRI & ARROWSMITH)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1FEORLIG KLEVER KLOGGS Breed: Papillon (MISS K F MILLER)
PUPPY GROUP 2BENATONE BOSSY BOOTS Breed: Maltese (MISS S & MRS R JACKSON)
PUPPY GROUP 3BRAMERITA SPARKLING STAR Breed: Chihuahua (Smooth Coat) (MR K & MRS S HORNBY)
PUPPY GROUP 4JHANCHI PLAY THE GAME Breed: Chinese Crested (MRS J KNOWLES)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Cawthera-Purdy Breed: Pomeranian
BREEDER GROUP 2Urwin Breed: Papillon

UTILITY GROUP

View UTILITY GROUP Pictures

Judge Mr Martin Freeman

GROUP 1CH MICHANDY GREAT EXPECTATION BY NAVARRE JW SHCM Breed: Poodle (Miniature) (MRS E HOLMES-LEAK)
GROUP 2CH NORCAIRN DARK ANGEL JW SHCM Breed: French Bulldog (MR P & MR I CONWAY & CHAPMAN)
GROUP 3CH VORMUND NORMA JEAN Breed: Japanese Shiba Inu (MRS E DUNHILL)
GROUP 4SEALAVILLE SHE'S TOYAH Breed: Bulldog (MR P & MRS H SEAL)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1TANTRA'S PLENTY O'TOOLE ISA KUTANI Breed: Lhasa Apso (MRS W CAIN)
PUPPY GROUP 2MIRACEY FRUITY KISSES Breed: Shih Tzu (MRS T & MR M HITT)
PUPPY GROUP 3AFTERGLOW I SHOULD COCO FOR TOLPI Breed: Poodle (Standard) (MESSERS M, J, S & GADSBY, LYNN & STONE)
PUPPY GROUP 4DALPETRO DIVA Breed: Dalmatian (MRS R LAMB)

WORKING GROUP

View WORKING GROUP Pictures

Judge Ben Reynolds-Frost

GROUP 1CH FANTASA SMIRNOFF ICE Breed: Rottweiler (MISS DUNHILL-HALL)
GROUP 2CH I'M SPECIAL INESSENCE MOVADO AT KANIX (IMP) Breed: Bouvier des Flandres (MRS F, P & J LAMBERT, MURRAY & HUGHES)
GROUP 3SIBERIASKYE BRITE BOREALIS OF PELENRISE JW SHCM Breed: Siberian Husky (MRS & MISS P & H TAYLOR)
GROUP 4CH/IR CH FAIRWEATHERS KNOCK OUT WITH BROOKLYNBEAR (IMP) Breed: Newfoundland (MESSRS W & W T & MRS A DOBBIN)
Puppy Judge Mrs S J Hattrell

PUPPY GROUP 1CHAYO MY PREROGATIVE Breed: Alaskan Malamute (MS S L ELLIS)
PUPPY GROUP 2WINTERMELODY MISS DYNAMITE AT AMICAL (IMP POL) TAF Breed: Siberian Husky (MR E A REES)
PUPPY GROUP 3DOBERWAY CHITO ACHAFFA Breed: Dobermann (MRS J & MISS H CAFFEL & KAVANAGH)
PUPPY GROUP 4ALSADIE LANA Breed: Bouvier des Flandres (MRS J G HUGHES)
Breeder Judge Irene Glen

BREEDER GROUP 1Ellis Breed: Alaskan Malamute


All contents copyright 2007, 
Fosse Data Systems Ltd.
4 Mitchell Court, Castle Mound
Way, Rugby, Warks, CV23 0UY
Tel: 01788 860960
E-Mail: enquiries@fossedata.co.uk
Go to top