FOSSE DATA
Paws By Fosse
Fosse Data
Fosse Data | Results for Boston & District Canine Society

Results for Boston & District Canine Society

Venue: Exec Building, East of England Showground, Peterborough. PE2 6XE
Date: 7th - 9th January 2011

Best in Show

View Best In Show Pictures

Judge Alec Mackenzie

Best in ShowCH TRAVELLA STARLORD Breed: Fox Ter WH (MR V MALZONI JNR)
ReserveCH PAMPLONA BRING ME SUNSHINE Breed: Bichon (MR M COAD)

Puppy Judge Alec Mackenzie

Best PuppyRIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK Breed: Irish W/H (MS C L PINKNEY)
Reserve PuppyRAHIMA TIME TRAVELLER Breed: Shiba Inu (MRS B AND MISS C ROSKELL)

GUNDOG GROUP

View GUNDOG GROUP Pictures

Judge Kathy Gorman

GROUP 1SH CH VBOS THE KENTUCKIAN Breed: Retriever (Flat Coated) (MR J M IRVINE)
GROUP 2SH CH TRIMERE THRILLER Breed: Spaniel (English Springer) (MRS A CORBETT)
GROUP 3SH CH TWEEDSMUIR BEAUTIFUL DREAM AMONG SUELYNDA J W SHCM Breed: Spaniel (Clumber) (MR & MRS BODEN)
GROUP 4SH CH BANNONBRIG RUDE BOY Breed: Italian Spinone (MRS J & MISS L MORRELL)
Puppy Judge Kathy Gorman

PUPPY GROUP 1HIGHCLARE FLAMING NORA Breed: Brittany (MISS G A TULLY)
PUPPY GROUP 2JOALDY MANDOLIN WIND JW Breed: Spaniel (Cocker) (MISS J J & MR P PRETTY & CARPENTER)
PUPPY GROUP 3KIRKAVAGH WINDMILL GIRL Breed: Irish Setter (MR S C & MRS L M KING)
PUPPY GROUP 4LOKMADI MARTINA AT KANIX Breed: Pointer (MISS H BLACKBURN-BENNETT)
Breeder Judge Kathy Gorman

BREEDER GROUP 1Monaghan Breed: Spaniel (Clumber)
BREEDER GROUP 2Miss H Withey Breed: Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
BREEDER GROUP 3Towns & Lay Breed: German Shorthaired Pointer

WORKING GROUP

View WORKING GROUP Pictures

Judge Mrs Christina Chapman

GROUP 1CH MURRAYVHAYLE MANFRED Breed: Great Dane (MRS S SEARLE)
GROUP 2CH/IR CH WINUWUK LUST AT FIRST SIGHT Breed: Boxer (MISS J & MR T BROWN & HUTCHINGS)
GROUP 3IR CH BROOKLYNBEAR NIJINSKY Breed: Newfoundland (MR W & MRS A DOBBIN)
GROUP 4CHAYO ALL EYES ON ME Breed: Alaskan Malamute (MS S L ELLIS)
Puppy Judge Mrs Christina Chapman

PUPPY GROUP 1LIONSLORD SOLOMON KANE TAF Breed: Leonberger (MR N & MRS A HOLLIDAY)
PUPPY GROUP 2ZENTAUR TEE TEA EFFEN Breed: Newfoundland (MR G J, MRST A & MISSES E G & F L COLDWELL)
PUPPY GROUP 3TRONJHEIM BELLADONNA FROM JOJAVIK Breed: Dobermann (MRS J A & MISS V L INGRAM)
PUPPY GROUP 4MAROMAD KISS THE GIRLS AT WINUWUK Breed: Boxer (MISS J & MR T BROWN & HUTCHINGS)
Breeder Judge Mrs Christina Chapman

BREEDER GROUP 1Mrs Holliday Breed: Leonberger

PASTORAL GROUP

View PASTORAL GROUP Pictures

Judge Mrs Christina Chapman

GROUP 1CH KIMEEKASAMS MISS BEHAVING AT NIKARA JW Breed: Samoyed (MRS V FREER)
GROUP 2CH PHILEMON SECRET SMILE WITH SENGALAS Breed: Bearded Collie (MR N & MRS A E MAY)
GROUP 3CH AILORT HIGHLANDER AT PARVODENE JW SHCM Breed: Norwegian Buhund (MRS C VINES)
GROUP 4CH GILLANDANT SUGAR AND SPICE JW Breed: Pyrenean Mountain Dog (MRS G POLLARD)
Puppy Judge Mrs Christina Chapman

PUPPY GROUP 1BONVIVANT CHIAROSCURO Breed: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) (MS J E RALPH)
PUPPY GROUP 2NIKARA DIAMOND DANCER Breed: Samoyed (MRS V & MRS S FREER & SMITH)
PUPPY GROUP 3FOSTEBRIE RADIANCE Breed: Briard (MS E THOMPSON)
PUPPY GROUP 4TRELOWEN LINNE Breed: Norwegian Buhund (MRS S SERCOMBE)
Breeder Judge Mrs Christina Chapman

BREEDER GROUP 1Wray Breed: Collie (Rough)
BREEDER GROUP 2Wiltshire Breed: Border Collie

HOUND GROUP

View HOUND GROUP Pictures

Judge Paul S Singleton

GROUP 1EARDLEY DUNCAN DISORDERLY JW Breed: Beagle (MESSRS T N & S A JONES & JEPSON)
GROUP 2ARDENCOTE WHAT A CRACKER Breed: Whippet (MRS J P WOOD)
GROUP 3CH DRAKESLEAT WIN ALOT Breed: Dachshund (Min Wire-Haired) (MRS Z THORN ANDREWS)
GROUP 4CH FAAHAC FAREYNA JW SH CM Breed: Rhodesian Ridgeback (MISS G LAWLESS)
Puppy Judge Paul S Singleton

PUPPY GROUP 1RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK Breed: Irish Wolfhound (MS C L PINKNEY)
PUPPY GROUP 2DRUIMDERG DANCIN WIT FIRE AT CALLMN Breed: Rhodesian Ridgeback (MISS L & MR A MACLEAN & CLARK)
PUPPY GROUP 3CWMDAHRIAN CARRY ON CLEO AT CARPACCIO Breed: Dachshund (Min Smooth-Haired) (MRS S & MR J HUNT)
PUPPY GROUP 4CITYCROFT COULD IT BE MAGIC FOR MITHRANDIR Breed: Whippet (MR S A & MRS S SAMBER)
Breeder Judge Paul S Singleton

BREEDER GROUP 1Mrs Ergis Breed: Dachshund (Min Smooth-Haired)
BREEDER GROUP 3Parke Breed: Rhodesian Ridgeback

TOY GROUP

View TOY GROUP Pictures

Judge Brenda Taylor

GROUP 1CH PAMPLONA BRING ME SUNSHINE Breed: Bichon Frise (MR M COAD)
GROUP 2CH VANISTICA KAZUKI SLEEPYHOLLOW JW Breed: Japanese Chin (MR A & MR T B ALLCOCK MBE & YOUNG)
GROUP 3FIN CH SILJANS RAGGE JR CONNECTION AT TUSSALUD Breed: Papillon (MRS K & MISS K STEWART & STEWART-KNIGHT)
GROUP 4CH MAIBEE THEO Breed: King Charles Spaniel (MRS H & MRS J WATERS & ROBINS)
Puppy Judge Brenda Taylor

PUPPY GROUP 1MARBELTON DREAM NUMBER Breed: Pug (MISS K M BLORE)
PUPPY GROUP 2MILETREE SAGITA Breed: Cavalier King Charles Spaniel (MR P C & MRS R K TOWSE)
PUPPY GROUP 3DARKLE DARING AND BRAVE Breed: Affenpinscher (MR J M GRUNINGER)
PUPPY GROUP 4BRAMERITA MR CLEGG Breed: Chihuahua (Smooth Coat) (MR K & MRS S HORNBY)

UTILITY GROUP

View UTILITY GROUP Pictures

Judge Jim Outterside

GROUP 1CH VADERLANDS FEEL THE FORCE Breed: Lhasa Apso (MS G HOLLAND)
GROUP 2CH SOPHTSPOT SNAP CRACKLE N POP JW Breed: Dalmatian (MRS J CHRISTIE)
GROUP 3CH PRINGHAMS ROCK STAR Breed: Bulldog (MRS M HARDING)
GROUP 4CH GRAYCO GOSSIP GIRL WITH AFTERGLOW Breed: Poodle (Toy) (J & L LYNN & HOWARD)
Puppy Judge Jim Outterside

PUPPY GROUP 1RAHIMA TIME TRAVELLER Breed: Japanese Shiba Inu (MRS B AND MISS C ROSKELL)
PUPPY GROUP 2AFTERGLOW KISSINGER Breed: Poodle (Toy) (MR M & MR J GADSBY & LYNN)
PUPPY GROUP 3SHENEDENE HUGO BOSS Breed: Lhasa Apso (Mrs & Miss HALL)
PUPPY GROUP 4SANTOSHA WARRIOR QUEEN Breed: Shih Tzu (MR D & MRS S M CROSSLEY)

TERRIER GROUP

View TERRIER GROUP Pictures

Judge Brian Rodgers

GROUP 1CH TRAVELLA STARLORD Breed: Fox Terrier (Wire) (MR V MALZONI JNR)
GROUP 2CH FANTASA BLONDE KAOS Breed: Soft Coated Wheaten Terrier (MRS E DUNHILL)
GROUP 3BRICKIN WAR DANCE Breed: Norfolk Terrier (MRS J R STEVENSON)
GROUP 4CH QUARRYWAY DILL Breed: Border Terrier (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
Puppy Judge Brian Rodgers

PUPPY GROUP 1BRICKIN WAR DANCE Breed: Norfolk Terrier (MRS J R STEVENSON)
PUPPY GROUP 2DOBELANDS GIGGLE AND GOSSIP AT ZETAMAZ Breed: Fox Terrier (Smooth) (MR A J & MRS M BROOKES)
PUPPY GROUP 3KARISON KOFFEE Breed: Border Terrier (MISS K JOHNSON)
PUPPY GROUP 4RIDLEY TOMAS Breed: Cesky Terrier (MRS S M ATTER)
Breeder Judge Brian Rodgers

BREEDER GROUP 1Mrs Fewings Breed: Cesky Terrier
BREEDER GROUP 2Mr & Mrs Hemsell Breed: Manchester Terrier


All contents copyright 2007, 
Fosse Data Systems Ltd.
4 Mitchell Court, Castle Mound
Way, Rugby, Warks, CV23 0UY
Tel: 01788 860960
E-Mail: enquiries@fossedata.co.uk
Go to top